Bıldırcın Yumurtası Nasıl Tüketilmeli?

bildircin yumurtasi

Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre daha besleyici ve daha protein ağırlıklı olduğu için, dikkat edilerek tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Yüksek oranda protein içermesi nedeniyle küçük çocuklara yedirilirken doktor tavsiyesine ihtiyaç duyulur.

bildircin-yumurtasi-kirilmis-tavadaBıldırcın yumurtasının sarısı ve akı farklı değerlere sahiptir. Bu yumurtanın ak kısmının içerisinde bulunan bir çeşit besin maddesi vücuttaki tüm B vitaminlerinin yitirilmesine neden olabilir. Bu yüzden fazla tüketilmesi uygun değildir. Bıldırcının yumurtasının farklı tüketim şekilleri vardır. Çiğ olarak tüketmek pek sağlıklı değildir. Bu yüzden bıldırcın yumurtası nasıl yenir konusu detaylıca araştırılmalı ve doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Bıldırcın Yumurtası Pişirme ve Tüketme Seçenekleri

Bıldırcın yumurtası, yetişkin kişilerde belirli miktarlarda tüketilmelidir. Yapılan araştırmalara ve incelemelere göre içerisinde yüksek oranda protein içerdiği görülmüştür. Bu protein oranının fazla miktarlarda tüketilmesi faydalı değildir. Yetişkinlerde haftada en fazla 5 tane tüketilmesi doğru olur. Daha fazlasının vücuda yararı yoktur. Çocuk yaşlardaki kişiler için, doktora başvurulmalıdır. 3 yaş altı için tüketilmesi uygun değildir. Fazla miktarlarda protein bulunması küçük çocuklar için zararlı olabilir. Çocukların ve yetişkinlerin mutlaka pişirerek yani rafadan yemesi önerilir. Sarı kısmı çiğ olarak da tüketilebilir ancak rafadan yendiğinde proteinler daha fazla besleyici nitelik taşır. Bu yüzden rafadan pişirerek tüketmek hem yetişkinler hem de 3 yaş üstü çocuklar için daha sağlıklı ve besleyici olur. Çocukların tüketmesi ise en fazla haftada 3 kere olmalıdır. Tekniklerinin büyük önem taşıdığı bıldırcın yumurtası nasıl pişirilir sorusu böylelikle cevaplanmış olur.

bildircin-yumurtalari

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları?

Bıldırcın yumurtası diğer yumurtalarla kıyaslandığında, çok daha zengin besin değerlerine sahip olduğu görülür. Bıldırcın yumurtası, düzenli olarak tüketildiğinde fiziksel ve beyin sağlığı için oldukça büyük önem taşır. Yüksek oranlı protein miktarı içermesi nedeniyle spor yapan kişiler için de faydalı olduğu biliniyor. Bıldırcın yumurtası su içerisinde kaynatılarak pişirilebilir ya da sarı kısmı çiğ olarak yenilebilir. Pişirilmesinin daha sağlıklı olduğu doktorlar tarafından söyleniyor. Tüketiminin aşırı miktarlarda olmadığı zaman daha faydalı olduğu da biliniyor.

Bıldırcın Yumurtasının Zararı Var Mıdır?

Bıldırcın yumurtası yüksek oranda protein değerine sahip olduğu için faydalıdır. Ancak bazı özelliklerden dolayı aşırı tüketilmemesi gerekebilir. Bıldırcın yumurtası 3 yaş altındaki çocuklar için zararlı olarak ifade edilebilir. 3 yaşından küçük olan bebeklerde, bıldırcın yumurtası tüketimi yoğun miktarda protein içerdiği için kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun yanı sıra, bıldırcın yumurtasının ak kısmında bulunan bir besin maddesinin çiğ olarak tüketilmesi de, vücutta bulun tüm B vitaminlerini öldürücü özelliğe sahip olabilir. Bu yüzden ak kısmının pişmiş olarak tüketilmesi gerekir. Aksi halde kötü sonuçlara ve B vitamini eksikliğine neden olabilir. Küçük çocukların çiğ olarak bıldırcın yumurtası tüketmesi önerilmez. Rafadan pişirme yöntemi de daha sağlıklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir