Bıldırcın Beslemek

bildircin-gelisimi

Bıldırcın beslemek, hayvansal protein eksikliğine destek amaçlı bir tercih olarak önerilir. Taze bıldırcın yumurtasına ulaşmak için birebirdir.  Bıldırcınların vücut yapıları küçüktür ve binlerce bıldırcın küçük bir alanda rahatlıkla yetişebilir. Ayrıca; bıldırcınların yetiştiği binaların maliyeti de, son derece uygun maliyetlidir. Bıldırcının yetişme süresi altı haftadır ve bıldırcın yemi az tüketildiği için de, ekonomik krizden etkilenme riski son derece düşüktür. Bıldırcınlar; ticari amaçla üretimlerde, önemli bir yere sahiptirler. Bıldırcınlar, evcil içgüdüye sahip olmadıklarından dolayı, yerleştirildikleri bir yerde durmazlar. Özgür kuş olduklarından dolayı, kapalı mekanda korunmaları doğru olur. Yumurtasının çiğ olarak içilmesi, astım hastalığına alternatif bir tıp seçeneği olarak görülür. Ayrıca; bıldırcın eti, kolesterol bakımından düşük olması nedeniyle, iyi bir alternatif sayılır.

Bıldırcın Yavrularında Gelişim Evresi

Bıldırcın yavruları çok çabuk şekilde gelişirler. Bu nedenle; ilk başlangıç yemlerinde, % 25-28 oranında protein mevcuttur. İlk baştaki üç hafta süresince, yavruların başlama yemi ile beslenmeleri önemlidir. Bu süreç içerisindeki enerji ihtiyacı 2600-3000 Kcal ME/kg dır. Bıldırcın ne yer diye düşünüldüğünde, yüksek enerjili ve proteinli hindi civciv yemi kullanımı cevabı net olarak alınır.

bildircin-yavrusu

Bıldırcın Sağlığı

Bıldırcın nasıl beslenir sorusunun yanıtına net bir cevap aldıktan sonra, diğer bir husus hastalıklar unsuruna dikkat edilmesidir. Bıldırcınlar, hastalıklar hususunda çok duyarlı sayılmazlar. Bıldırcınlarda enfeksiyöz hastalıklar ve vitamin eksiklikleri ön plandadır ve buna karşı önlemler alınması gerekir. Bıldırcınlar, farklı kanatlılarla aynı ortamda bulunmamalıdırlar. Öldükleri takdirde, diğerlerinin yanında kalması doğru değildir, Sulukları ve kaldıkları ortam düzenli şekilde temizlenmelidir.

Bıldırcın beslemek isteyenlerin temiz yataklık kullanması yerinde olur ve yeni bıldırcınlar eklendiğinde, dezenfekte edilmesi şarttır. Bıldırcınların yakalandığı bakteri türü olan Ülseratif Enteritis, bağırsaklarda ülserleşmeye yol açar. Bu hastalığa karşı son derece duyarlıdırlar. Bulaşma yolu, gübre yoluyladır. Hastalığa yakalananlar, ishal olurlar ve gittikçe zayıflarlar. Salmonella pullorum bakterisi de, yumurta yoluyla bulaşırlar. Yumurta verimine etkileri son derece olumsuzluk yaratır. Bıldırcınlarda tavuk kolerası ve böbrek iltihabı tarzında diğer bakteriyel rahatsızlıklar da göze çarpar. Karabaş rahatsızlığı ise, bir protozoa enfeksiyonu olarak bilinir. Bu hastalığa yakalanan bıldırcınlar, son derece halsizdirler ve dışkılamada sorun yaşarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir