Bıldırcın Bakımı

bildircin-profil

Bıldırcın, gri ve kahverengi renklerinde olabilen bir kuş türüdür. Bıldırcınlarda dişi ve erkek ayrımı yapılırken göğüs tüylerinin rengine bakılmaktadır. Pas renginde göğüs tüylerine sahip olanlar erkek, siyah benekli olanlar ise dişi bıldırcın sınıfına girmektedir. Bakımı açısından maddi sınırları zorlamayan elverişli kuş türleri arasında yer almaktadır. Bıldırcınlar çabuk gelişim göstermekte ve 2 aylık olduklarında da yumurtlamaya başlamaktadır. Yıllık yumurtlama kapasitesi açısından 200-250 adet yumurta verebilme kapasiteleri bulunmaktadır.

Bıldırcın yumurtasının ağırlığı 12 grama kadar çıkabilmektedir. Eti için beslenen bıldırcınlar ise 5-6 hafta içerisinde kesim için gerekli olan büyüklüğe gelebilmektedir. Dişi bıldırcınların ağırlığı erkeklere oranla biraz daha az olsa da erkek ve dişi bıldırcınlar 120-150 gram arası kesim ağırlığına ulaşabilmektedir. Bıldırcınlardan sağlanan et ve yumurtanın tadı tüketenler tarafından oldukça lezzetli bulunmaktadır. Ayrıca bıldırcın et ve yumurtası içerisinde bulunan vitamin, mineral ve protein oranlarına bağlı olarak zengin besin çeşitleri arasında yer almaktadır.

Bıldırcın Üretimi Nasıl Yapılmaktadır?

Bıldırcın üretimi konusunda kuluçka makinelerinden yardım alınmaktadır. Döllü yumurtalar kuluçka makinesine konularak bıldırcın üretimi yapılmaktadır. Yumurtalardaki döl oranını arttırmak için erkek bıldırcınlara daha az dişi bıldırcın ayırmak sonucu daha olumlu etkilemektedir. Bıldırcın ne zaman yumurtlar sorusunun cevabını iki farklı şekilde yanıtlamak doğru olacaktır. Bıldırcınların normal yumurta üretimi seviyesine gelebilmeleri için 6 haftalık olmaları gerekmektedir. Bu sınırı açtıktan sonra aylık olarak yaklaşık 24 yumurtaya kadar verim sağlanabilmektedir

Bıldırcınlar üreme için yaptıkları yumurtaları ise genellikle nisan ayında yapmaya başlamaktadır. Bıldırcın kuluçka süresi 17-18 gün arasında değişmektedir. Bıldırcın üretiminde daha yüksek verim alabilmek için kuluçka makinelerinde ki nem, sıcaklık, havalandırma ve çevirmenin düzenli bir şekilde işleyiş göstermesi gerekmektedir. Yumurtadan civcivlerin çıkma suresi 1-2 günü bulmaktadır.

bildircin-yavru-gelisim

Bıldırcın Bakımı Nasıl Olmalı Ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bıldırcın yumurtalarından çıkan civcivler için başlangıç sıcaklığının, bulundukları ortam için 35-36 derece olması gerekmektedir. Özellikle civcivlerin bulunduğu ortamlarda sıcaklık derecesinin asla 22 derecenin altına düşmemesine dikkat edilmelidir. Erişkin olan bıldırcınlar için yeterli olan ortam sıcaklığının ise 20 ile 25 derece arasında olması gerekmektedir. Geniş kafeslerde ve yerde büyütme işlemi yapılabileceği gibi özel olarak tasarlanmış makinelerde de büyütme işlemi yapılabilmektedir.

yavru bıldırcınErişkin hale gelebilmelerinde en fazla büyütme kafesleri kullanılmaktadır. Büyütme kafesleri özellikle de yumurta üretimi konusunda kullanılacak bıldırcınlar için tercih edilmektedir. Damızlık işleminde kullanılacak bıldırcınları ise çiftleşme kafeslerinde tutmaya özen gösterilmektedir. Bıldırcın bakımı sırasında civciv oldukları dönem olan ilk günlere özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Beslenme konusunda bıldırcın ne yer diye düşünüldüğünde, özellikle ilk 3 hafta boyunca özel yemlerle beslemek gerekmektedir. İlk haftalarda bıldırcınlar protein açısından yüksek yemlerle beslenirken, sonraki zamanlarda protein oranı daha düşük yemlerin yer aldığı bir beslenme programı oluşturulmaktadır. Yumurta ve damızlık için ayırılan bıldırcınlara günlük olarak farklı gram ve içeriklerde yemler verilmektedir.

Bıldırcın bakımıyla ilgili sorularınızı yorumlardan sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir